Mai mult

Şcoala Tupilati in perioada 1883-1948

A luat fiinta în 1905 la 1 octombrie. Neavând local propriu a functionat prin case închiriate care aveau o stare detestabila. Primul învatator a fost Constantin Nestian din Vutcani, un dascal harnic, priceput şi cu multa tragere de inima care a reuşit sa cuprinda şi sa mentina la cursuri în clasa un numar de 28 de elevi majoritatea dintre ei au absolvit clasa a V-a. între anii 1909-1913 au mai functionat învatatorii suplinitori Gheorghe Croitoru Teodor Tuchila şi Eliza Cornea care se vor lupta cu multe greutati din cauza starii deplorabile a localului de Şcoala, dar lucrau cu simtul datoriei, elevii dând raspunsuri bune la controalele efectuate de revizorii scolari.O serie de realizari la aceasta Şcoala vor fi legate de numele lui Mihai Cozma, care va desfasura o activitate îndelungata în acest sat ca învatator începând cu 1 decembrie 1913 pâna la 1916 şi de la 1 septembrie 1921 pâna la pensionare. învatatorul Cozma s-a dovedit un model de conduita şi de implicare în viata scolii şi a satului impunând respect şi admiratie, onorând institutia scolara. între anii 1913-1915 a luat initiativa construirii unui nou local de Şcoala din contributia satenilor şi a Casei Scoalelor. în primii ani dupa razboi din cauza situatiei materiale precare satenii se dovedesc refractari scolii, netrimitându-şi copiii sa învete carte. în condica de inspectie scolara se consemneaza un numar mic de elevi care frecventeaza cursurile scolare. în 13 mai 1920 erau 23 elevi prezenti din 86 înscrişi iar pe 22 februarie 1921 22 elevi din 86 înscrişi. Nici conditiile materiale nu erau favorabile desfasurarii unui învatamânt de calitate. Materialul didactic era compus din 6 harti, 6 tablouri istorice şi 3 tablouri religioase. Şcoala Tupilati a scolarizat pâna la 15 septembrie 1923 şi elevii din satul Posta Elan. Dupa 1925 învatatorul Mihai Cozma a reuşit sa rezolve problema frecventei elevilor la Şcoala, odata cu cresterea populatiei scolare s-a înfiintat al doilea post de învatator pe care vor functiona treptat mai multi învatatori Constantin Luca, Ioan Dumitriu, Ion Ionescu, Vasile Aftene, Constantin Bostan, Eliza Vicol, Ion Frunza, Stefania Miron, Ilinca Ghenghea, Marin Popa. Pe învatatorul Mihai Cozma îl gasim în 1929-1931 în postura de Revizor scolar intransigent cu simtul datoriei îndrumând şi controlând cu competenta activitatea învatatorilor. în februarie 1929 a avut inspectie speciala pentru înintare la gradul II obtinând nota 9. Odata cu izbucnirea celui de-al doilea razboi mondial în 1939 Şcoala Tupilati se va confrunta cu multe dificultati, când învatatorii vor fi concentrati şi mobilizati, cu toate acestea, suplinitorii vor mentine o frecventa buna la cursuri. învatatorul Mihai Cozma s-a remarcat şi pe front în lupta împotriva armatelor bolsevice, activând ca maior în divizia vânatori de munte a generalului Mociulschi, comportându-se pe front ca un adevarat ofiter de cariera, informatie primite de la Iovu Dionisie în 1988, care a luptat în aceiaşi unitate. în august şi septembrie 1944 trupele inamice (sovietice) au distrus locuinta directorului, avariind grav cladirea scolii. Dupa 1945, s-au reînfiintat cursurile de adulti, de alfabetizare fiind înscrişi 30 de sateni. Chiar şi pe timp de razboi învatatorii îşi faceau datoria la clasa, astfel, Marin Popa obtine calificativul bine în urma inspectiilor. (Fragment preluat din lucrarea "Scurt istoric al învățământului din comuna Găgești" a domnului profesor de istorie şi director coordonator al şcolilor, Ioan Iacomi)