Lista consiliului Local al comunei Găgesti

Scoala Giurcani

Consiliul Local al Comunei Găgești are 11 membrii, din 5 partide politice: Şedintele consiliului local se desfașoară lunar, în funcţie de problemele apărute, în diverse decade al lunii. La fiecare ședinţă a consiliului local primarul expune informaţiile privind activitatea administrativă, ședinţele fiind publice, cetăţenii putând lua parte. Componenţa Consiliului Local Găgești: Buta Ghiţa - apartenenţa politică - PNL Buta Marian - apartenenţa politică - PSD Crăciun Ioan - apartenenţa politică - PSD Mihai Neculai - apartenenţa politică - PNL Mislea Gelu - apartenenţa politică - PSD Diaconu Alina - apartenenţa politică - PSD Mihal Constantin - apartenenţa politică - PSD Coatu Tiberiu Lorin -apartenenţa politică - PNL Mandatul de consilier înceteaza înainte de termen, în caz de: - deces - demisie - incompatibilitate - schimbare a domiciliului în alta unitate administrativ-teritorială. - lipsa nemotivată de la mai mult de 3 ședinte ordinare ale consiliului. - imposibilitate de a fi exercitat pe o perioada mai mare de 6 luni. - în cazul în care s-a constatat, prin hotărâre judecatorească ramasă definitivă, după validarea mandatelor că alegerea s-a făcut prin frauda electorală sau prin orice alta încălcare a Legii privind alegerile locale. - în caz de condamnare prin hotărâre judecătorească definitivă la o pedeapsă privată de libertate. - în caz de punere sub interdictie pentru debilitate sau alienare mintala ori în cazul pierderii drepturilor electorale.