Anunț Angajare forță de muncă pentru desfășurarea activităților sezoniere

Persoanele juridice, persoane fizice autorizate, întreprinderile individuale sau întreprinderile familiale care funcționează pe raza comunei Găgești și au nevoie de forță de muncă pot solicita persoane apte de muncă din familiile beneficiare de ajutor social pentru desfăşurarea activităţilor sezoniere. Această nouă activitate este disponibilă ca urmare a modificărilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat prin Legea 192/2018. Scopul modificării fiind acela de a valorifica forța de muncă locală. În baza acestor prevederi, Compartimentul Asistență Socială din cadrul Primăriei comunei Găgești va întocmi planul de activități sezoniere în funcție de solicitările primite de la persoanele juridice, persoanele fizice autorizate, întreprinderi individuale sau întreprinderi familiale care au nevoie de forță de muncă și funcționează pe raza unității administrativ-teritoriale. Persoanele juridice care au nevoie de forță de muncă pentru desfășurarea activităților sezoniere vor transmite o cerere în scris, adresată primarului, la sediul Primăriei comunei Găgești, strada principală nr. 52 sau la adresa de e-mail primariagagesti@yahoo.com precizând activitatea pentru care au nevoie de zilieri, numărul de lucrări solicitate și perioada de desfășurare a activității respective. Mai multe detalii puteți găsi în documentul atașat.