Învăţământul preşcolar în comuna Găgeşti

Legea învăţământului în 1948 a legiferat şi activitatea grădiniţelor din mediul rural. În anii 1950 s-au înfiinţat treptat grădiniţe în toate satele comunei Găgești. Nu avem informaţii documentare privind data exactă a înfiinţării grădiniţelor, numai despre grădiniţa din satul Peicani aflăm dintr-un proces verbal de inspecţie încheiat la 6 iunie 1952, că exista o grădiniţă transformată în Cămin Sezonier, care funcţiona pe lângă G.A.C., într-un local corespunzător. Se dădea masă la un număr de 17 copii ai colectiviştilor şi numai un copil din afară contribuia cu alimente. Se trasa ca sarcină de către inspectorul şcolar să se înscrie un număr de cel puţin 30-35 de copii şi din afara colectiviştilor lămurindu-i să dea alimente pentru cantină. Până în anii 1980, programul de funcţionare al grădiniţelor era în perioada 1 martie - 30 noiembrie, cu scopul de a le degreva pe mame de supravegherea copiilor în timpul campaniilor agricole. Prima educatoare în Peicani, aflăm din acest proces verbal, a fost Cristea Maria, care avea studii necorespunzătoare. Pătrău (căs. Paraschiv) Georgeta a funcţionat ca educatoare calificată începând cu 1956 până la pensionare. Celelalte grădiniţe au dispus de cadre calificate începând cu 1971: Doru Violeta Găgești, Năstase Mariana Giurcani, Hardon Vera Tupilaţi, care au avut o prezenţă pasageră. Va exista o stabilitate în învăţământul preşcolar abia din 1974 la Giurcani şi Peicani şi în 1978 Găgești când au fost repartizate educatoare calificate, fiice ale comunei: Crăciun (căs. Rotaru) Maria, Obreja (căs. Goanţă) Mitriţa, Tăbăcaru (căs. Crăciun) Emilia. Sub îndrumarea educatoarelor copiii împărţiţi pe grupe îşi însuşesc cunoştinţele necesare în vederea pregătirii lor în învăţământul primar. Prin activităţile desfăşurate, copiii îşi formează deprinderi de muncă intelectuală şi deprinderi elementare de comportament. Programa învăţământului preşcolar este destul de complexă şi presupune din partea educatoarelor cunoştinţe solide de cultură generală, de specialitate, psihologie şi tact pedagogic. Pentru cei neavizaţi activitatea la grădiniţă ar fi foarte uşoară, după concepţia lor te joci toată ziua cu copiii. În realitate, atunci când ai conştiinţă profesională este foarte dificil să lucrezi cu copiii, presupune mult efort intelectual şi un calm desăvârşit. Începând cu 1985 populaţia preşcolară a fost în descreştere, dacă în 1978 frecventau gradinița 135 de copiii, în 1988 erau înscrişi 60 de copii, ceea ce a determinat reduceri de posturi existând numai două educatoare în toată comuna. În anul şcolar 2009-2010 au frecventat grădiniţa 88 de copii, funcţionând numai 5 educatoare faţă de 7 educatoare în anul şcolar 2008-2009. Pentru prima dată în istoria învăţământului preşcolar, 21 de copii din satele Giurcani şi Peicani nu au putut fi înscrişi din cauza reducerii de posturi. Este remarcabil că în învăţământul preşcolar din comuna noastră în ultimii ani a crescut calitatea demersului didactic şi nivelul de pregătire al copiilor. Educatoarele Crăciun Emilia gradul I, Damian Marieta gradul I, Goanţă Mitra gradul II, Toderaşcu Maria gradul II, Lefter Oana Ramona gradul II au impresionat în mod plăcut inspectoarele şcolare şi metodistele cu ocazia inspecţiilor frontale şi de grade didactice, care au afirmat că nivelul de pregătire al copiilor aste acelaşi ca în mediul urban. (Articol preluat din lucrarea "Scurt istoric al învăţământului din comuna Găgești" a domnului profesor de istorie şi director coordonator al şcolilor, Ioan Iacomi)