Scurta prezentare a evoluţiei învăţământului din comuna Găgeşti

Domnul profesor de istorie si director coordonator al scolilor din comuna Gagesti, Ioan Iacomi

Evoluţia învăţământului din comuna Găgești, judeţul Vaslui în cei aproape 130 de ani de existenţă, reprezintă o pagină însemnată din istoria şcolii locale şi nu numai. A fost o existenţă cu suişuri şi coborâşuri, cu etape de înflorire şi momente dificile, cu lăcaşuri care au însemnat mai mult decât o şcoală, pentru dascălii săi şi atâtea generaţii de elevi. În unităţile şcolare din comună, Tupilaţi, Peicani, Găgești şi Giurcani, s-a realizat o educaţie complexă, urmărindu-se îndeplinirea obiectivelor generale ale procesului de învăţământ, de formare a unor personalităţi bine conturate, de tineri absolvenţi, capabili de perfecţionare, de specializare şi integrare socială, inoculându-se un adevărat spirit al zonei. Pe băncile şcolii s-au format personalităţi de prestigiu ale culturii şi ştiinţei româneşti, recunoscute în ţară şi străinătate. Dintre aceştia amintim: Dumitru Marin, cunoscut latinist, prof. univ. dr. la Universitatea din Bari, savant de talie europeană, Alina Corina Mocanu (căsătorită Corbu), renumit magistrat contemporan şi Marin Rotaru, învăţător de excepţie din Giurcani, preşedintele "Academiei Rurale Elanul" . Bogatele tradiţii ale şcolilor din comună se încadrează armonios în istoria comunităţii, stimulează şi obligă pe dascălii comunei. în zilele noastre, călăuziţi de profesori de prestigiu, elevii pătrund în lumea fascinantă a cunoaşterii, înţeleg frumuseţea artei sau se raportează filosofic universului, într-o căutare permanentă a esențelor şi a adevărurilor. De aceea, învăţământul din zonă, într-o lume agitată, în tranziţie are menirea să reziste timpului, să perpetueze tradiţia şi valorile mai departe în secolul XXI. (Fragment preluat din lucrarea ,,Scurt istoric al învăţământului din comuna Găgești,, a domnului profesor de istorie şi director coordonator al şcolilor, Ioan Iacomi.)