Interviu preluat din ziarul Meridianul nr. 20, 24 mai 2018

Reporter: Mă aflu în comuna Găgești și stau de vorbă cu primarul Costică Stupu. Bună ziua, domnule primar.
Primar: Bună ziua și bine ați venit.
R: Cum este cu partea culturală la Găgești?
P: Facem câteva activități, participăm la anumite activități organizate la nivelul județului.
R: Data trecută am vorbit despre biblioteca, despre activitățile care se desfășoară acolo. Aveți idee dacă lumea mai reușește să meargă la bibliotecă?
P: Se mai duc. În general cei care au mai mult timp liber. Chiar și la biblionet se duc cei care nu au posibilitatea să acceseze de acasă internetul.
R: Câți locuitori are comuna Găgești?
P: 2093 de locuitori.
R: Sunt și navetiști?
P: Puțini.
R: Au toți de lucru sau lucrează în general pământurile de prin grădini?
P: O parte au și de lucru. S-au creeat câteva locuri de muncă și de cei care au preluat ferma agrozootehnică.
Aceștia achiziționează cereale din zonă și le depozitează acolo. Au o capacitate destul de mare de depozitare.
R: Reușesc oamenii locului să se întrețină din agricultură sau unii mai au noroc de pensie și de alte ajutoare?
P: Unii au serviciu, avem mulți asistenți maternali.
R: Câți asistenți maternali aveți?
P: Sunt peste 100 de asistenți maternali.
R: Ce se întâmplă cu tinerii crescuți de asistenții maternali?
P: În general pleacă să-și facă un viitor.
O parte pleacă în străinătate, alții se angajează, alții își continuă studiile, merg la facultate.
R: Ce facem ca să-i aducem înapoi pe cei care pleacă în străinătate?
P: În primul rând avem nevoie de infrastructură. Este nevoie de drumuri, de apă curentă, de canalizare.
R: Văd că aveți o sală de sport, are cine să facă sport?
P: În general elevii își desfășoară orele de sport acolo.
R: Vă invit să abordăm o chestie absolut particulară la Găgești. Aveți aici în comună, în satul Giurcani, un învățător, Marin Rotaru, care are un muzeu, are o revistă, Elanul și a cărui activitate noi am popularizat-o ca fiind un centru cultural notabil la Găgești. Am greșit?
P: Nu știu dacă putem să-i spunem chiar un centru cultural. Este o activitate culturală.
R: Este adevărat că la muzeul lui Marin Rotaru nu prea se duce lumea pentru că nu este popularizat cum trebuie. Dar el face o așa numită „academie sătească" acolo, singura din
tot județul. Cum comentează primarul partea aceasta a existenței unui pilon cultural în județul Vaslui?
P: Pentru primar asta poate fi o mândrie. De asta am și susținut înființarea unui muzeu la nivel local, evident după posibilitățile pe care le avem.
R: L-ați mai dotat cu ceva față de ce am văzut eu acum vreun an?
P: Nu. Încercăm să renovăm clădirea, să găsim soluții.
R: Aveți bani?
P: Din cât avem. Trebuie să facem ceva măcar să întreținem clădirea respectivă.
R: N-ar trebui totuși făcut mai mult ca să știe lumea că aici aveți oameni și faceți lucruri de valoare?
P: Avem site-ul primăriei, mai facem simpozioane.
R: Știu că stați destul de rău cu fondurile.
P: În general toate primăriile stau rău cu fondurile. Noi avem semnate contractile de finanțare pentru 8 proiecte prin PNDL 1, PNDL 2 și trebuie să asigurăm cofinanțările pe care ni le-am asumat.
R: Ce proiecte aveți în derulare?
P: Prin PNDL 1 avem un drum comunal de asfaltat. Avem în lucru deja reabilitarea școlii Găgești și reabilitarea școlii „Mihai Ioan Botez" la Giurcani.
R: Dar cea de la Tupilați?
P: Aia a fost reabilitată în 2002.
R: La sala de festivități ați terminat lucrările?
P: Am terminat. Nu este plătită lucrarea în totalitate dar este terminată. Ne mai așteaptă constructorul. Acea lucrare a fost făcută din fonduri proprii.
R: Ce alte lucrări mai aveți?
P: Avem prin PNDL 2 contract de finanțare pentru un dispensar nou, o grădiniță nouă în satul Giurcani, avem reabilitarea DC 56 plus câteva ulițe în satul Giurcani, în total aproximativ 6 km. pentru asfaltare.
R: A plouat în primăvara aceasta?
P: Nu prea Este o problemă din acest punct de vedere. Culturile suferă.
R: Care-i principalul motiv de optimism pentru domnia ta?
P: Că am realizat totuși ceva, în comună, în cei 6 ani de mandat. Iar din ce mi-am propus în continuare, sper ca până în 2020 să realizez măcar 90 la sută.
R: Să sperăm că satisfacțiile primarului vor spori în perioada imediat următoare.
P: Cel puțin avem contractele de finanțare semnate, sperăm să le ducem și la bun sfârșit.
R: Eu vă doresc succes.
P: Mulțumesc, la fel.