- Anunț de interes public referitor la combaterea „buruienii ambrozia"

OFERTE VÂNZARE TERENURI - conform Legii nr. 17/2014

INFORMAŢII DE INTERES PUBLIC --> Anunțuri publice

Anunț de interes public referitor la combaterea „buruienii ambrozia"

Anunț de interes public referitor la combaterea  „buruienii ambrozia"

Ca urmare a adresei nr. 2118/19.03.2019, a Direcţiei pentru Agricultură Judeţeană Vaslui, înregistrată la  Primăria Comunei Găgești cu  nr.  1364/20.03.2019,  vă  aducem la  cunoștinţă prevederile Legii 62/2018 pentru combaterea ambroziei prin care proprietarii sau deţinătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigaţii și ai bazinelor piscicole au obligaţia să desfășoare lucrări de prevenire, combatere și distrugere a buruienii ambrozia, denumită știinţific Ambrosia artemisiifolia, pentru evitarea instalării și răspândirii vegetaţiei adventive invazive și eliminarea ei în cazul prezenţei pe terenurile intravilane sau extravilane.

În scopul distrugerii buruienii ambrozia și al prevenirii răspândirii acesteia, proprietarii sau deţinătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigaţii și ai bazinelor piscicole vor desfășura periodic, în perioada cuprinsă între răsărirea acestei plante și apariţia primelor inflorescenţe, respectiv cel târziu până la data de 30 iunie a fiecărui an, lucrări de întreţinere a terenurilor prin cosire, smulgere, erbicidare sau alte lucrări și metode specifice. Aceste măsuri se menţin până la sfârșitul perioadei de vegetaţie a buruienii ambrozia.

Proprietarii sau deţinătorii de terenuri, beneficiarii lucrărilor de construcţii, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigaţii și ai bazinelor piscicole care au fost avertizați să distrugă această buruiană și să prevină apariția ei și care nu s-au conformat avertismentului sunt sancţionați cu amendă  contravențională de la 750 lei la 5.000 lei pentru persoanele fizice și cu amendă de la 5.000 lei la 20.000 lei pentru persoanele juridice.

Pentru recunoașterea morfologică a plantei și modalitățile de combatere toate le regăsiți în link-ul de mai jos.

Ambrozie

Ambrozia - prezentare și combatere
Despre ambrozie - 1
Despre ambrozie - 2

Data creare: 16-05-2019 13:28:50

Mesajul primarului comunei Găgești, Costică Stupu

Primarul comunei Gagesti, Costica StupuVă mulțumesc că ați ales să utilizați și acest canal de comunicare, prin care Primăria Comunei Găgești este mai aproape de cetațenii și vizitatorii săi, dar și o platformă menită a îmbunătăți activitatea de comunicare

Programări online la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare Vehic.

Programări online la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Vaslui

Inaugurare "Sala de festivitati in sat Tupilati, com. Gagesti, jud. Vaslui"

Inaugurare "Sala de festivitati in sat Tupilati, com. Gagesti, jud. Vaslui"-slujba oficiata de un sobor de 4 preotiInaugurare "Sala de festivitati in sat Tupilati, com. Gagesti, jud. Vaslui"

Ai parte, ai carte. Funciară

Programul Naţional de Cadastru și Carte Funciară 2015-2023Programul Naţional de Cadastru și Carte Funciară 2015-2023

Anunț de interes public referitor la combaterea „buruienii ambrozia"

AmbrozieAnunț de interes public referitor la combaterea „buruienii ambrozia"

Eforturi pentru creșterea calității vieții în comunitatea noastră

Reparații acoperiș școală sat Peicani - finanțat din fonduri propriiSuntem o comunitate mică dar dinamică și acest lucru obligă administrația locală, respectiv primarul și aparatul său de specialitate, la eforturi susținute de modernizare a infrastructurii rutiere, sanitare și școlare.