- Comunicari de acceptare oferte de vanzare

OFERTE VÂNZARE TERENURI - conform Legii nr. 17/2014

PRIMĂRIA --> Home

Stema comunei Găgești, județul Vaslui

DESCRIEREA STEMEI:

Stema comunei  Găgești  se compune, dintr-un scut triunghiular, cu marginile rotunjite, tăiat. În partea superioară, în câmp roșu, o fascie undată de aur. În partea inferioară, în câmp de argint, un vas de lut, tip ulcior, cu o singură toartă, spre dreapta. Scutul este timbrat de o coroană murală de argint, cu un turn crenelat.

SEMNIFICAŢIA ELEMENTELOR ÎNSUMATE:
Fascia undată de aur  face referire la râul Elan care străbate comuna. Aurul face referire la posibila etimologie a numelui râului, de la slavul ila = lut, argila, deci Elanul = Lutosul. Vasul de lut face trimitere la descoperirile arheologice descoperite pe teritoriul localității. Coroana murală, cu un turn crenelat, semnifică faptul că localitatea are rangul de comună.

Stema comunei Găgești, județul Vaslui

Data creare: 20-02-2019 20:23:36

Mesajul primarului comunei Găgești, Costică Stupu

Primarul comunei Gagesti, Costica StupuVă mulțumesc că ați ales să utilizați și acest canal de comunicare, prin care Primăria Comunei Găgești este mai aproape de cetațenii și vizitatorii săi, dar și o platformă menită a îmbunătăți activitatea de comunicare

Programări online la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare Vehic.

Programări online la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Vaslui

Inaugurare "Sala de festivitati in sat Tupilati, com. Gagesti, jud. Vaslui"

Inaugurare "Sala de festivitati in sat Tupilati, com. Gagesti, jud. Vaslui"-slujba oficiata de un sobor de 4 preotiInaugurare "Sala de festivitati in sat Tupilati, com. Gagesti, jud. Vaslui"

Ai parte, ai carte. Funciară

Programul Naţional de Cadastru și Carte Funciară 2015-2023Programul Naţional de Cadastru și Carte Funciară 2015-2023

Anunț de interes public referitor la combaterea „buruienii ambrozia"

AmbrozieAnunț de interes public referitor la combaterea „buruienii ambrozia"

Eforturi pentru creșterea calității vieții în comunitatea noastră

Reparații acoperiș școală sat Peicani - finanțat din fonduri propriiSuntem o comunitate mică dar dinamică și acest lucru obligă administrația locală, respectiv primarul și aparatul său de specialitate, la eforturi susținute de modernizare a infrastructurii rutiere, sanitare și școlare.