- Comunicari de acceptare oferte de vanzare

OFERTE VÂNZARE TERENURI - conform Legii nr. 17/2014 - 2020

PRIMĂRIA --> Home

Stema comunei Găgești, județul Vaslui

DESCRIEREA STEMEI:

Stema comunei  Găgești  se compune, dintr-un scut triunghiular, cu marginile rotunjite, tăiat. În partea superioară, în câmp roșu, o fascie undată de aur. În partea inferioară, în câmp de argint, un vas de lut, tip ulcior, cu o singură toartă, spre dreapta. Scutul este timbrat de o coroană murală de argint, cu un turn crenelat.

SEMNIFICAŢIA ELEMENTELOR ÎNSUMATE:
Fascia undată de aur  face referire la râul Elan care străbate comuna. Aurul face referire la posibila etimologie a numelui râului, de la slavul ila = lut, argila, deci Elanul = Lutosul. Vasul de lut face trimitere la descoperirile arheologice descoperite pe teritoriul localității. Coroana murală, cu un turn crenelat, semnifică faptul că localitatea are rangul de comună.

Stema comunei Găgești, județul Vaslui

Data creare: 20-02-2019 20:23:36