Platforma de înregistrare a producătorilor / importatorilor / comercianților în S.G.R.

RetuRO Sistem Garanție Returnare

Stimați cetățeni și agenți economici!!!

Vă informăm cu privire la faptul că Platforma de înregistrare a producătorilor / importatorilor și comercianților în S.G.R. (Sistemul de Garanție-Returnare) este activă în acest moment. Comercianții (care fac obiectul S.G.R.) au obligația ca până în data de 28 februarie 2023 să se înregistreze pe site-ul RetuRO Sistem Garanție Returnare.

În conformitate cu prevederile H.G. 1074/2001 privind stabilirea sistemului de garanție-returnare pentru ambalaje primare nereutilizabile, pentru o gestionare mai eficientă a deșeurilor la nivel național și pentru creșterea gradului de reciclare, Guvernul României și-a asumat implementarea Sistemului de Garanție-Returnare (S.G.R.) pentru ambalajele de băuturi.
Conform prevederilor legale, nerespectarea termenului limită de înscriere în platformă poate fi sancționată de către Garda Națională de Mediu cu amendă cuprinsă între 20.000 și 40.000 lei.