Revista Elanul 100 - prof. dr. N. Ionescu

Luna iunie, cunoscută şi sub numele de cireşar, ne duce cu gândul la numărul 100 al revistei Elanul, fondată în 1998, acum 12 ani, editată de Asociația Culturală „ Academia Rurală Elanul" şi de şcoala „Mihai Botez" din satul Giurcani, comuna Găgești, județul Vaslui, aşa cum este menționat şi pe prima pagină a publicației. Inițiativa îi aparține inimosului învățător, Marin Rotaru, dovedind încă odată „că veşnicia s-a născut la sat", cum sublinia marele om de cultură, Lucian Blaga. Ea se înscrie în peisajul publicațiilor vasluiene ca o revistă de referință ce apare neîntrerupt într-o perioadă de criză de carte, de lectură şi nu numai, într-o lume agitată, stresantă, anapoda. în coloanele revistei de-a lungul timpului au publicat străluciți dascăli sau cercetători de pe meleagurile vasluiene, care au sădit în inimile tinerilor dragostea de muncă, cultură, adevăr şi frumos. Aceştia s-au aplecat asupra unor aspecte inedite din spațiul arheologic,etnografic,spiritual şi cultural vasluian. Menționăm, câțiva dintre ei: Dan Ravaru, Cristian Onel, Gheorghe Gherghe, Marin Rotaru, Teodor Hardon, Laurențiu Chiriac, Ion N. Oprea, Serghei Coloşenco, Simion Bogdănescu etc. în paginile revistei au publicat personalități de prestigiu ale culturii şi ştiinței româneşti, recunoscute în țară şi străinătate ca: Ștefan Olteanu, ştefan ştefănescu, Mircea Ciubotaru, Nelu Zugravu etc. Bogatele tradiții ale Depresiunii Elanul se încadrează armonios în istoria județului Vaslui, ne stimulează şi obligă. Ne aflăm la confluența trecutului - care a dat valori durabile - cu timpul actual, căruia trebuie să-i aparținem. încercarea noastră de a reface drumul parcurs de această publicație până la numărul 100, a constituit o experiență interesantă, care ne-a oferit satisfacții. Au existat, însă, destule dificultăți, din partea autorilor, generate de volumul şi de valoarea inegală a surselor, a documentelor, privind diferite momente şi perioade din viața spirituală a zonei. Bogăția şi consistența fondului arhivistic, cât şi cercetările arheologice efectuate în acest spațiu sunt relevante şi pline de surprize. De aceea, valoarea informației este foarte importantă în economia revistei. Desigur, aprecierile globale, nediferențiate, ar crea o imagine deformată, unilaterală, ale publicației şi ale autorilor revistei, dar la acest moment aniversar nu ne-am propus acest lucru. Elanul în cele 100 de numere reprezintă, aşadar, o pagină însemnată din istoria presei locale şi nu numai. A fost o existență cu suişuri şi coborâşuri, cu momente de înflorire şi unele mai dificile, devenind o şcoală pentru tinerii cercetători în afirmare. Cititorii prin articolele publicate pătrund în lumea fascinantă a cunoaşterii, înțeleg frumusețea artei sau se raportează filosofic universului, într-o căutare permanentă a esențelor şi a adevărurilor. Revista la acest moment aniversar este hotărâtă să reziste timpului, să perpetueze tradiția şi valorile zonei, în noul mileniu şi reprezintă o angajare plină de responsabilitate pentru viitor. încheind aceste gânduri, avem convingerea că această revistă exprimă o stare de spirit dintr-un spațiu încărcat de istorie, iar colectivul redacțional în frunte cu inimoşii cercetători, Marin Rotaru şi Cristian Onel, vor menține în continuare această publicație la standardele exigențelor contemporane. La acest moment sărbătoresc, ne vine în minte urarea: VIVAT, CRESCAT, FLOREAT !